LYŽAŘSKÉ BOTY JSOU ALFOU A OMEGOU LYŽOVÁNÍ

Výběr lyžařských bot

Základem pro rekreační i sportovní lyžování je výběr správné obuvi. Při něm zdaleka neplatí stejná pravidla jako při nákupu klasické obuvi.

O tom, že je lyžařská bota jednou z nejdůležitějších součástí lyžařské výbavy, nepochybuje snad nikdo. Proto věnujeme jejímu výběru nemálo času a energie a často s rozpaky očekáváme, jestli bota při lyžování bude dobře sedět.

Každý lyžař je čas od času postaven do situace, kdy musí řešit výběr a následnou koupi nových lyžařských bot, ať už z důvodu zlepšení se v technice jízdy a tím následné potřeby přesnějšího a pevnějšího vedení lyží, nebo z prostého důvodu, že už mu jeho boty dosluhují a jsou vymačkané a opotřebené, plasty křehnou a hrozí jejich prasknutí.

Světem lyžování koluje spousta předsudků a pověr, ať už se to týká značek výrobců, výběru tzv. flexe (tvrdosti skeletů bot), nebo i výběru správné velikosti. Co se týká značek, žádná vítězná neexistuje. Každý výrobce lyžařských bot vyrábí celou modelovou škálu, aby pokryl potřeby pokud možno co největšího spektra lyžařů.

Potřeby lyžařů se liší jak tvrdostí do nákleku (flexí), tvarem skeletu (kopyta) v různých šířkách a i samotným typem určení boty, podle toho, jestli lyžař preferuje lyžování na sjezdovce, závodní lyžování, ježdění ve snowparku, ve volném terénu, nebo potřebuje boty uzpůsobené pro chození na lyžích se stoupacími pásy. Ve zkratce se dá říci, že všeobecně neexistují dobré nebo špatné boty, ale existují boty dobře nebo špatně vybrané.

Nejčastější chybou při výběru bot je špatně zvolená velikost. Výrobci napříč značkami uvádí, že až 80% lyžařské veřejnosti lyžuje ve velkých (nepadnoucích botách). Dochází k tomu z prostého důvodu a to, že zákazník očekává prostor jako u běžné obuvi, ale požadavek na botu lyžařskou je zcela jiný. Potřebujeme botu ne na chození, ale naopak botu pevnou, fixující nohu v lyžařském nákleku, postoji, přesnou pro přenos sil a impulzů na lyži.

Druhou častou chybou je nesprávný výběr tvaru (fitu) boty a nevhodně zvolená šířka boty, kdy se bota při jízdě pohybuje v přední části do stran, nebo je naopak bota ve špici úzká, nohu stiskává, tlačí malíková hrana a noha se dostává až do křeče. Důležitá je i výška nártu, který je buď volný, noha se v botě hýbe nahoru-dolů, nebo se naopak nárt tlačí a odírá.

Třetí chybou je nevhodný výběr flexe (tvrdosti) boty způsobený přeceněním lyžařských schopností, kdy lyžař zvolí botu příliš tvrdou, která ho omezuje v nákleku a práci s těžištěm. Naopak bota flexí příliš měkká lyžaře nepodrží, lyžař botu prošlápne v nákleku příliš a ztrácí možnost správně lyže ovládat. Situace vzniká buď podceněním lyžařské zdatnosti, nebo když jsou lyžáky vybírány podle ceny. Nízká cena lyžařských bot se zpravidla rovná botě měkké.

Velkým problémem jsou lyžařské boty u dětí a juniorů. Rodiče často z ekonomických důvodů pořizují lyžáky tzv. na výrost s velkou velikostní rezervou, aby bota byla na dvě až tři sezóny. Děti mají lyžáky často velké, široké a příliš tvrdé do nákleku. Špatně se jim lyžuje a nemůžeme od nich očekávat správnou techniku jízdy a pokroky, nemluvě o možném poškození nohou.

Co nám hrozí, když používáme lyžáky nevhodně a neprofesionálně vybrané? Když pomineme samotnou bolest, nepohodlí a zkaženou zimní dovolenou, riskujeme i daleko víc. Takové boty nám můžou způsobit odřené holeně, nárty, otlaky ale i nevratné změny jako jsou patní ostruhy, zvětšené kotníky a mnoho dalších poškození nohy.

Díky novým technologiím jsou dnes lyžařské boty velice přizpůsobivé a schopné řešit určité anomálie a botu přizpůsobit širšímu spektru lyžařů. Tepelně tvarované botičky, vypékací botičky I.D.Thermo, teplem tvarovatelné skelety některých značek atd. jsou ve spoustě případů dobrým řešením, neznamená to však, že každá bota padne každému. Základem je vždy správný předvýběr boty jako takové a technologie zařídí nuance a individuální doladění.

Jak lyžařskou botu vybrat? Existují asi tři cesty.

První cesta: časově i finančně nejnáročnější. Cesta osobní zkušenosti, cesta pokus-omyl, cesta soukromého bádání a dlouhých konzultací s přáteli. Cesta, jejímž závěrům můžete opravdu věřit, ale je plná bolesti, plná hodin, dnů i týdnů pátrání po dalších, již x-tých lyžařských botách a plná obav z těch dalších, které už by podle katalogu měly opravdu sedět.

Druhá cesta: méně klikatá, je cesta „přítele na telefonu“. Cesta zkušeného poradce z řad přátel a kamarádů lyžařů. Skýtá však také určitá nebezpečí, jelikož málokterý se umí vžít do Vašich potřeb a Vašeho stylu a techniky jízdy. Ano, on pro sebe botu našel, umí ji však najít i pro vás?

Třetí cesta: najděte si svého profesionálního prodejce lyžařských bot. Profesionální prodejce lyžařských bot není ale někdo, kdo Vám podá boty, které jste si vysnili v katalogu. Není to ani ten, který vám podává stále větší boty, dokud neřeknete dost. Profesionál není ani ten, kdo Vám nabízí senzační cenu a snadné řešení. Je to ten, který zná postupy, má zkušenosti, umí boty doladit, je trpělivý, netlačí Vás k nákupu, naslouchá, komunikuje, hledá botu přesně pro Vás.

Neexistují boty dobré nebo špatné, existují boty dobře nebo špatně vybrané!

David Trtík, specializovaný lyžařský obchod v Brně, www.trtiksport.cz